ΨΗΛΑ η σημαία του ελληνικού τζούντο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων (-21 ετών) που ολοκληρώθηκε χθες στη Λουμπλιάνα της Σλοβενίας, καθώς οι αθλητές μας επιστρέφουν (αύριο) με τρία μετάλλια στις αποσκευές τους...

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Αλέξης Νταντατσίδης (-81κ.), το ασημένιο η εθνική ομάδα (ομαδικό) και το χάλκινο ο Ρομάν Μουστόπουλος (-73κ.).

Πρώτος «μίλησε» ο Αλέξης Ντανατσίδης. Ο 20χρονος τζουντόκα, μερικές μόλις εβδομάδες μετά τον τραυματισμό (που του στοίχισε το μετάλλιο στο ευρωπαϊκό U21 του Σεράγεβο), ανέβασε την ελληνική σημαία στον πιο ψηλό ιστό. Σημείωσε πέντε νίκες σε ισάριθμους αγώνες (-81κ.) και πανηγύρισε την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου. Αυτό είναι το πέμπτο σημαντικό μετάλλιο στην καριέρα του «Ντάντα», αφού παρά το νεαρό της ηλικίας του, έχει κατακτήσει δύο χρυσά σε ευρωπαϊκό U17 (2008 Σεράγεβο) και U20 (2012 Πόρετς), ενώ έχει και δύο χάλκινα μετάλλια στο παγκόσμιο U17 του 2009 (Βουδαπέστη) και στο ευρωπαϊκό U17 της ίδιας χρονιάς (Κόπερ).
Ο Ντανατσίδης έφτασε με σχετική ευκολία στον ημιτελικό σημειώνοντας τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Επικράτησε κατά σειρά του Νοτιοκορεάτη Γιουγιόνγκ Λιμ, του Ιβάν Ντουάρτε από την Αργεντινή, καθώς και του Αζέρου Μαμανταλί Μεχντίγιεφ. Μετέτρεψε σε παράσταση για έναν ρόλο τον ημιτελικό με τον Γερμανό Ρόμπιν Γκούτσε, ενώ στον τελικό νίκησε και τον Ιάπωνα Κενία Κοχάρα (με Ippon μετά από Osaekomi-waza σε χρόνο 1:01), φτάνοντας έτσι στην κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου.
Ο Ρομάν Μουστόπουλος μετά από το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό U21 (πριν από λίγες εβδομάδες στο Σεράγεβο), προχθές κατέκτησε την τρίτη θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της ίδιας ηλικιακής κατηγορίας.
Ο τζουντόκα του «Ολυμπιονίκη Αγ. Ι. Ρέντη» σημείωσε τέσσερις νίκες σε πέντε αγώνες (-73κ.) και πανηγύρισε το χάλκινο μετάλλιο, το τέταρτο στην ιστορία του ελληνικού τζούντο στους Νέους.
Έφτασε αήττητος μέχρι τα προημιτελικά, αφού επικράτησε κατά σειρά των Νούνο Σαράιβα (Πορτογαλία) και του Αγκίφ Σαφαρλί (Αζερμπαϊτζάν). Στον τελικό του δ' προκριματικού γκρουπ γνώρισε την ήττα από τον Ρώσο Ιμρανμπέκ Γκαμπάσοφ, με αποτέλεσμα να πέσει στα ρεπεσάζ. Με δύο μεγαλειώδεις νίκες, επί των Μαγκντιέλ Εστράδα (Κούβα) και Αρτούρ Μαργκελιντόν (Καναδάς) έφτασε στην κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου, δίνοντας συνέχεια στο σερί των εντυπωσιακών εμφανίσεων που πραγματοποιούν οι νεαροί Έλληνες τζουντόκα και μέσα στο 2013.
«Ασημένια» παγκόσμια πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η εθνική ανδρών γράφοντας ιστορία. slo9 2870
Η ομάδα των Αζωίδη, Μουστόπουλου, Ντανατσίδη, Μιρμάν Ηλιάδης, Τζιβάν Κελισιάν, Νταβίντ Καρακλίδη και Γιώργου Μαλιαρόπουλου πέτυχε απολογισμό τρεις νίκες σε τέσσερις σειρές αγώνων. Στον τελικό, με τους Γεωργιανούς, ηττηθήκαμε 4-1, αλλά το «ασήμι» έλαμψε στο βάθρο!
Στη φάση των ομίλων οι τζουντόκα μας νίκησαν Πολωνία και Κορέα, ενώ στον ημιτελικό έκαμψε με σκορ 3-2 μια από τις πλέον παραδοσιακές δυνάμεις του αθλήματος στην Ευρώπη, την Ολλανδία. Οι «οράνιε» νωρίτερα είχαν αποκλείσει τους Ιάπωνες, κάτι που δεν επηρέασε το έργο των Ελλήνων τζουντόκα, οι οποίοι και έφτασαν με σχετική άνεση στη νίκη.
Στον τελικό, ο Αζωίδης άνοιξε... ταμείο (1-0), όμως η άδικη ήττα του Μουστόπουλου έφερε τα πάνω-κάτω με αποτέλεσμα η ομάδα μας να περιοριστεί στην δεύτερη θέση της τελικής κατάταξης. Την τρίτη θέση στο ομαδικό ανδρών κατέλαβαν Ιαπωνία και Ουκρανία που επικράτησαν της Σλοβενίας και Ολλανδίας αντίστοιχα.
Παράλληλα, εξαιρετική εμφάνιση που συνοδεύτηκε από την 5η θέση της κατηγορίας των -63κ. πραγματοποίησε η Ελισάβετ Τελτσίδου. Με τρεις νίκες σε πέντε αγώνες, έφτασε μια «ανάσα» από την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου, ωστόσο η αγωνιστική της παρουσία κρίνεται άκρως ικανοποιητική. Όσον αφορά τον Τζιβάν Κελισιάν στα -90κ., γνώρισε μία ήττα στον πρώτο αγώνα και αποκλείστηκε πρόωρα.

Προβλήθηκε 490 φορές

Γ.Σ.Ηλιούπολης VolleyBall Γυναικών. Κληρώθηκε με αντίπαλο την ΑΕΚ στο δρόμο για τον τελικό του Final 4 του Κυπέλλου Γυναικών

Tην Παρασκευή 4 και τo Σάββατο 5 Μαρτίου 2016 τα βλέμματα των φίλων του βόλεϊ θα είναι στραμμένα στη Χίο, που θα φιλοξενήσει για πρώτη φορά το Final 4 του Κυπέλλου Γυναικών.   Η Ελληνική Ομοσπονδία Πετοσφαίρισης Ελλάδος σε συνεργασία με το Δήμο Χίου, την Περιφέρεια Βορείου Αιγαίου, την Τοπική Επιτροπή βόλεϊ αλλά και του Εμπορικού Επιμελητηρίου του νησιού, θα συνδιοργανώσουν στο νέο κλειστό Καμποχώρων το διήμερο 4-5 Μαρτίου 2016 τη μεγάλη γιορτή του Κυπέλλου Ελλάδας γυναικών.

Στο final four o Γ.Σ.Η

Η Ηλιούπολη συμπλήρωσε το παζλ του Final-4 του Κυπέλλου Γυναικών που θα διεξαχθεί 4-5 Μαρτίου στη Χίο. Μετά τους Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό και ΑΕΚ, η Ηλιούπολη προκρίθηκε στην τετράδα, καθώς επικράτησε 3-2 σετ της Ελπίδας στο κατάμεστο κλειστό των Αμπελοκήπων.