12.05.2022 22:42 / Κωνσταντίνος Στρουμπάκος

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι από την αρχή μέχρι και το τέλος του, η Ηλιούπολη κατάφερε εν τέλει να κάμψει την αντίσταση του Ποσειδώνα Νέου Ψυχικού με 59-57 και να γίνει η δεύτερη ομάδα της φετινής Α' ΕΣΚΑ μετά την Νήαρ Ήστ που αρπάζει ένα πολυπόθητο εισιτήριο για τη Γ' Εθνική της επερχόμενης σεζόν!

Όπως αναφέρθηκε, οι δύο ομάδες πήγαιναν συνεχώς πόντο-πόντο ήδη από το φινάλε του πρώτου μέρους (33-33 ημίχρονο), ενώ τόσο στην τρίτη περίοδο όσο και μέχρι τα μέσα της τέταρτης (42-43 στο 30', 49-51 στο 36') ο αγώνα δεν έλεγε να ξεχωρίσει μια από τις δύο!

Στο 37', μετά από ένα δίλεπτο δίχως καλάθι, ο Δελής πέτυχε ένα πολύ δύσκολο και συνάμα σημαντικό γκολ-φάουλ (έχασε τη βολή) δίνοντας το προβάδισμα στον Ποσειδώνα (51-53), με τους γηπεδούχους να σπαταλούν τη δική τους επίθεση στη συνέχεια.
Ωστόσο, ένα λεπτό αργότερα και 1.5 πριν το φινάλε, η όμορφη κυκλοφορία επέφερε ένα ελεύθερο τρίποντο από τη δεξιά γωνία, με τον Ζανιδάκη να μην το αφήνει ανεκμετάλλευτο και να γράφει το 54-54 .

Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν σε ελεύθερο τρίποντο από τη γωνία, με την... πάλη στο παρκέ που ακολούθησε να φέρνει τη μπάλα μέσω βελακίου στην κατοχή της Ηλιούπολης με 16'' ακόμα για το φινάλε -με τον Σπανό να πηγαίνει στις βολές (12'') και ευστοχώντας και στις δύο προσπάθειές του έκανε το 58-55 σε ένα καίριο σημείο του αγώνα!

Μετά από ένα εύστοχο ζευγάρι βολών από μεριάς Νέου Ψυχικού, ο Σπανός πήγε ξανά στη γραμμή, όπου ευστόχησε μόνο στη 2η (59-57) αφήνοντας μόνο 3'' στον «εχθρό», που δεν κατάφερε να σκοράρει σε ένα σουτ-προσευχή από το κέντρο.

Πλέον, εκτός από τον μαθηματικό προβιβασμό στη Γ' Εθνική, οι νικητές θα έχουν και την απόλυτη ευκαιρία και για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος της Α' ΕΣΚΑ, όπου και θα μονομαχήσουν με την Νήαρ Ήστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 33-33, 42-43, 59-57

Ηλιούπολη (Καρακώστας): Σπανός 9, Τσίρος, Ζανιδάκης 19 (3), Βάβουλας 3, Παναγόπουλος 14, Πρεμέτης, Κώστας, Γκαβανόπουλος 11 (2), Γκρίλλιας, Γλένης, Κωσταρέλλος 3 (1), Γιανναλέτσος
Ποσειδώνας ΝΨ (Θωμόπουλος): Βερτσιώτης, Γιαννουλάκης 7, Ιωακειμίδης 20 (3), Κρίμπουρας, Δεληγιάννης 5, Δελής 9 (1), Πέρβυι 2, Παπακωνσταντίνου, Σακελλαρίου, Παναγιώτου, Λεκάι 8 (2), Κεσκινίδης 6