Η Ηλιούπολη δε συνεχίζει στο Κύπελλο μετά τη δίκαιη επικράτηση του Πορφύρα με 3-1.

Πικρία άφησε ο αποκλεισμός απ´ την ομάδα της Α2, καθώς η Ηλιούπολη «πλήρωσε» τα λάθη αλλά και τις βασικές απουσίες των Κοκίου και Σπανού.

Στο πρώτο σετ η Ηλιούπολη ξεκίνησε δυναμικά έχοντας το προβάδισμα από την αρχή (10-5), ενώ το καλό σερβίς έβαλε μεγαλύτερη πιέση στην υποδοχή του Πορφύρα με συνέπεια η διαφορά να μεγαλώνει (15-7 και 20-13). Το τελικό 25-15 ήταν απλά η απόδειξη της κυριαρχίας του ΓΣΗ στο ξεκίνημα του ματς.

Στο δεύτερο σετ, ο Πορφύρας ήταν πιο ανταγωνιστικός και προηγήθηκε με 7-3 καθώς δυνάμωσε κυρίως στο μπλοκ, ενώ έβγαζε και εξαιρετικά δύσκολες άμυνες. Από εκείνο το σημείο και μετά η Ηλιούπολη… έτρεξε ένα σερί 6-1 και το σκορ διαμορφώθηκε σε 9-7 υπέρ των φιλοξενούμενων. Στη συνέχεια,η διαφορά πήγε και πάλι υπέρ της Πειραϊκής ομάδας και μάλιστα σε κρίσιμο σημείο (20-16). Το 25-21 ήρθε με το καρφί της Χρήστου και παράλληλα το 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ, ο Πορφύρας με ανεβασμένη ψυχολογία ξεκίνησε πιο δυναμικά (5-1). Η αντίδραση…βγήκε με τη Γιοβάνη στο σερβίς και τρεις σερί πόντους. Ωστόσο, ο Πορφύρας εκμεταλλεύτηκε και πάλι τις κακές επιθέσεις της Ηλιούπολης και ξέφυγε με 8-4. Ωστόσο, με την Τσουμήτα στο σερβίς, ήρθε η ισοφάριση με 9-9, για να έρθει το προβάδισμα πρώτη φορά με 11-10. Η μάχη συνεχίστηκε πόντο-πόντο (12-12, 15-15) για ν´ ακολουθήσουν τρεις δύσκολοι πόντοι υπέρ της Ηλιούπολης και το σκορ να διαμορφωθεί σε 16-19 και μετέπειτα 18-23. Ο Πορφύρας έκανε επική ανατροπή και από 19-24 σε 26-24 καθώς οι αθλήτριες της Λυκογιάννη δε μπορούσαν να τελειώσουν μπάλες στην επίθεση και δέχτηκαν σερί 7-0.

Στο τέταρτο σετ οι δύο ομάδες ήταν απ´ την αρχή κοντά στο σκορ (3-3, 6-6). Με τη Ματσούκα στο σερβίς, η Ηλιούπολη πήρε αέρα 4 πόντων με 10-6 για να έρθει άμεσα το 10-10. Με την πάροδο του χρόνου, η ομάδα του Βασίλη Πανδή, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των αντιπάλων κυρίως στο μπλοκ-άμυνα και την υποδοχή για να κάνει το 21-15. Το τελικό 25-16 έδωσε τη δίκαιη νίκη-πρόκριση στον Πορφύρα.

Δηλωσεις
Βασίλης Πανδής: στο πίσω μέρος του μυαλού μας υπήρχε η πρόκριση και αρχίσαμε να το πιστεύουμε μετά την απουσία της Σπανού. Κλειδί της νίκης ότι προσπαθήσαμε να βγάλουμε την πάσα από το παιχνίδι τους.

Δήμητρα Λυκογιάννη: Σημαντικό στοιχείο ήταν το τρίτο σετ αλλά και ο κακός μας εαυτός. Ρόλο έπαιξαν και οι απουσίες της Κοκίου και της Σπανού.
Τα σετ: 15-25, 25-21, 26-24, 25-16

Ηλιούπολη (Δήμητρα Λυκογιάννη): Γκλιγκόροβιτς, Μαλουσάρη, Σαλούστρου, Γκρέκα, Γιοβάνη, Τσουμήτα, λ- Μαθιουδάκη / Ματσούκα

Πηγή: ilioupoliwomenvolley.gr