Tag: αγώνες

Ειδικότερα, στις ακόλουθες οδούς και λεωφόρους περιοχής Δήμου Αθηναίων δεν θα επιτρέπεται η κυκλοφορία και η στάση και στάθμευση οχημάτων ως εξής:

Το τρίτο μετάλλιο για την Ελλάδα στην κολύμβηση των Παραολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο και ένατο συνολικά στη φετινή διοργάνωση.

Το πρώτο χρυσό μετάλλιο της Ελλάδας στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο κατέκτησε ο Θανάσης Γκαβέλας. Στο πρώτο σκαλί του βάθρου στα 100μ. Τ11, κάνοντας παγκόσμιο ρεκόρ.

Ακόμη ένα ολυμπιακό μετάλλιο πρόσθεσε στη συλλογή του ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης. Ο πρωταθλητής του μπότσια κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο. Πρόκειται για το 7ο μετάλλιο της Ελλάδος στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κολύμβηση και συγκεκριμένα στα 100 μ. ελεύθερο της κατηγορίας S8, το οποίο είναι και το δεύτερο της Ελλάδας στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο Παναγιώτης Τραιανταφύλλου κατέκτησε το πρώτο μετάλλιο για την Ελλάδα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, αφού πήρε το χάλκινο στο αγώνισμα της σπάθης στην ξιφασκία.

Θα πραγματοποιηθεί σταδιακή διακοπή της κυκλοφορίας των οχημάτων κατά το χρονικό διάστημα από τις 18.45΄ έως τις 23.00΄περίπου, ενώ θα απαγορεύεται η στάση και η στάθμευση αυτών κατά το χρονικό διάστημα από τις 06.00΄ έως 23.00΄περίπου στις κατωτέρω λεωφόρους και οδούς περιοχής Δήμων Αθηναίων και Καλλιθέας, ως εξής:

Ο 24χρονος Γιαννιώτης κωπηλάτης έγραψε ιστορία, καθώς χάρισε στην Ελλάδα το πρώτο μετάλλιο στο Τόκιο, ενώ έγινε και ο πρώτος Έλληνας κωπηλάτης που κατακτά το χρυσό μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ο ''βασιλιάς'' των κρίκων κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο κύπελλο ενόργανης γυμναστικής της Ντόχα και προκρίθηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, αφού κατάφερε να πετύχει στον τελικό μία βαθμολογία πάνω από 15,334.

Τους αθλητές και τις αθλήτριες της προολυμπιακής ομάδας του ταεκβοντό, οι οποίοι σε λίγους μήνες από σήμερα, θα διεκδικήσουν την πρόκρισή τους στους Ολυμπιακούς Αγώνες, επισκέφθηκαν στο κλειστό του Κρόνου, όπου συνεχίζεται η προετοιμασία τους, ο πρόεδρος της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ταεκβοντό, Νίκος Θωμαΐδης και ο Γενικός Γραμματέας της ΕΛΟΤ αλλά και αρχηγός της ελληνικής αποστολής για το Τόκιο, Μιχάλης Φυσεντζίδης.