Tag: πρωταθλητής

Ο ελληνικός αθλητισμός πενθεί για το χαμό του πρωταθλητή της ιστιοπλοΐας, Στράτου Κοσμόγλου, μετά από σκληρή μάχη που έδωσε με τον καρκίνο.

Η Ελληνική σημαία κυματίζει υπερήφανη στο πιο ψηλό σημείο, στο κλειστό γυμναστήριο του Πόρετς. Ο Διονύσης Ξένος συγκλόνισε τον κόσμο του ευρωπαϊκού καράτε και στέφθηκε Πρωταθλητής Ευρώπης στην κατηγορία -67κ. επικρατώντας 1-0 του Ρώσου Εβγκένι Πλακούτιν

Αυτό είναι το δεύτερο μετάλλιο του Πολυχρονίδη, σε μεγάλη διοργάνωση, επί βρετανικού εδάφους, αφού να θυμίσουμε ότι στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου πριν από έξι χρόνια, ήταν χρυσός στα ζευγάρια BC3 (μαζί με τους Πανανό και Κορδαλή).

Είναι ανίκητος! Ο Λευτέρης Πετρούνιας είναι ο κορυφαίος αθλητής του κόσμου στους κρίκους και το απέδειξε ακόμη μια φορά στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Γλασκώβης,

Στον τελικό του πρωταθλήματος παγκορασίδων-3 η ομάδα του ΑΟΝ ΒΥΡΩΝΟΣ επικράτησε της ομάδας του ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ με 3-0 σετ (25-17,25-19 και 25-23) και κατέκτησε το πρωτάθλημα. Διαιτητές: Μαυρικίδου Κ.

Το τρίτο χρυσό μετάλλιο (και έκτο συνολικά στην καριέρα του), πανηγύρισε ο Ηλίας Ηλιάδης στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Τζούντο 2014, που διεξάγεται στο Τσέλιαμπινσκ της Ρωσίας! Ο «Mr Ippon» νίκησε στον τελικό των -90κ. τον Ούγγρο Krisztian Toth και καταχειροκροτήθηκε από τους Ρώσους φιλάθλους που αναγνωρίζουν την αξία του.

Δεν ξέρω πραγματικά τι ήταν αυτό που έκανε την Διεθνή Ολυμπιακή Επιτροπή να δώσει τους Ολυμπιακούς αγώνες του 2016 στο Ρίο ντε Τζανέιρο και μάλιστα 2 μόλις χρόνια μετά το Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου το 2014, αν και μπορώ να φανταστώ πως τα οικονομικά συμφέροντα είναι τεράστια σε ένα ολόκληρο κομμάτι του κόσμου, όπως είναι η Λατινική Αμερική, που μέχρι τώρα είχε μείνει εκτός του παιχνιδιού. Και φυσικά με κάποιο τρόπο έπρεπε να μπει.