Tag: Πολυχρονίδης

Έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 48 ετών ο σκηνοθέτης της εκπομπής Τροχός της Τυχής του Star, Γιάννης Γαλανούλης και ο Πέτρος Πολυχρονίδης τον αποχαιρέτησε με τον δικό του ξεχωριστό και συγκινητικό τρόπο.

Ακόμη ένα μετάλλιο πρόσθεσαν στην συγκομιδή της ελληνικής Παραολυμπιακής ομάδας στους Αγώνες του Τόκιο, οι Γιώργος Πολυχρονίδης, Άννα Ντέντα και Αναστασία Πυργιώτη. Οι Έλληνες πρωταθλητές του μπότσια, κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο στα μεικτά ζευγάρια BC3, επικρατώντας με 7-0 των Κέϊ Γιουέν Χο, Γουά Τακ Τσε και Τουν Γουίνγκ Λιού από το Χονγκ Κονγκ.

Ακόμη ένα ολυμπιακό μετάλλιο πρόσθεσε στη συλλογή του ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης. Ο πρωταθλητής του μπότσια κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο. Πρόκειται για το 7ο μετάλλιο της Ελλάδος στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο χρυσός Παραολυμπιονίκης του μπότσια, Γρηγόρης Πολυχρονίδης είναι ο νέος πρόεδρος του Συλλόγου Ελλήνων Παραολυμπιονικών, όπως προέκυψε από την εκλογική γενική συνέλευση που πραγματοποιήθηκε στο ΚΔΑΠ-ΜΕΑ Ηλιούπολης «Παναγία Ευαγγελίστρια».

Αυτό είναι το δεύτερο μετάλλιο του Πολυχρονίδη, σε μεγάλη διοργάνωση, επί βρετανικού εδάφους, αφού να θυμίσουμε ότι στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου πριν από έξι χρόνια, ήταν χρυσός στα ζευγάρια BC3 (μαζί με τους Πανανό και Κορδαλή).

Οι Γρηγόρης Πολυχρονίδης, Νίκος Πανανός και Άννα Ντέντα, στον "μικρό" τελικό του αγωνίσματος νίκησαν 8-1 τους ασιάτες και πανηγύρισαν την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου.

Οι πιο δυνατοί αγώνες ξεκινούν στις 7 Σεπτεμβρίου και για 11 ημέρες θα έχουμε την ευκαιρία να θαυμάσουμε τους Παραολυμπιακούς αθλητές να δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό.